“Копійочка”: оптимізація комплектації замовлень на всіх етапах обробки - 1 - kapelou.comЗакрити

“Копійочка”: оптимізація комплектації замовлень на всіх етапах обробки

Івано-Франківськ, Україна
Завдання

До нас звернулась одна з найбільших в Україні мереж магазинів товарів для дому та повсякденного вжитку із 300 магазинами в дванадцяти областях України.

Асортимент клієнта налічує посуд, столове та кухонне приладдя, електроприлади та прилади для домашнього користування, засоби побутової хімії, гігієни, канцелярію, косметику, біжутерію, галантерею. Кількість SKU постійно збільшується.

Ритейлер активно розвивається, тож одним із ключових завдань є оптимізувати процес обробки та комплектації замовлень на 240 магазинів щодня в межах поточної бізнес-стратегії.

Завдання

  • автоматизувати процеси обробки та комплектації замовлень на складі для 200-250 ліній відбору на годину на 1 людину;
  • організувати буферну зону для ящиків із замовленнями, що відправляються на магазини;
  • запровадити автоматичну ідентифікацію товару та автоматичний ваговий контроль ящиків із точністю до 25 г;
  • організувати автоматичне транспортування замовлень по напрямках відвантаження на 240 магазинів.
Період реалізації проєкту:
Травень 2023 - Вересень 2023
Бізнес сектор:
Рітейл
Рішення

Виходячи з детального технічного завдання клієнта, ми запропонували комплексну систему автоматизації складу, яка враховує потребу обробки та сортування ящиків із замовленнями по різних напрямках. Вона дозволяє клієнту здійснювати відвантаження замовлень для 240 магазинів щодня.

Перший крок – організувати на складі буферну зону для ящиків із продукцією, що відправляється на магазини. Це завдання ми вирішили завдяки встановленню гравітаційних стелажів KAPELOU, які дають високу швидкість обробки та щільність зберігання SKU.

Конвеєрне обладнання власного виробництва дбайливо транспортує лотки із позиціями для замовлень на складі і за допомогою диверторів відводить їх на одну зі станцій сортування. Для того, щоб сортувальник швидше орієнтувався в обробці замовлень – що в яку комірку покласти – ми впровадили Put-to-Light. При скануванні лотка із замовленням загоряється світловий індикатор відповідної комірки разом із кількістю одиниць товару. Це не тільки спрощує роботу складського працівника, а й напряму впливає на точність і швидкість обробки і комплектації замовлень.

Кожен ящик із замовленнями на виході обов’язково проходить контрольне зважування. Перед перевіркою ваги тари та товару за допомогою сканера штрих-кодів відбувається їх автоматична ідентифікація. Якщо різниця ваги є меншою ніж допустиме відхилення у 25 грамів, ящик із замовленнями прямує далі за маршрутом.

Особливість проєкту автоматизованого складу для “Копійочки”: максимальна продуктивність обробки та комплектації замовлень.

Робочі місця складських працівників організовані таким чином, щоб максимально збільшити продуктивність обробки та комплектації замовлень. За кожним працівником складу закріплена певна кількість станцій комплектації. Автоматизована система обробки товарів від KAPELOU є гнучкою: при невеликій навантаженості оператор може здійснювати обробку замовлень для більшої кількості магазинів. Впровадження технології G2P дозволило суттєво зменшити час переміщень працівників та ефективно використовувати їхній час.

Перелік встановленого обладнання власного виробництва та технології, застосовані у проєкті:

  • Автоматизована конвеєрна система
  • Система автоматичної ідентифікації лотків
  • Сортинг на основі технології Put-to-Light
  • Гравітаційні стелажі
  • Автоматичний ваговий контроль
  • Програмне забезпечення з можливістю віддаленого керування в межах локальної мережі складу
  • Інтеграція із WMS
  • Технологія Goods-to-Person

Разом із клієнтом ми оптимізували процес обробки та комплектації замовлень на складі на всіх етапах, врахувавши головну особливість компанії галузі ритейлу – різноманіття габаритів та форм SKU. А також потребу обробки та сортування ящиків із замовленнями по різних напрямках.

Рішення допомогло зменшити вимоги до складських працівників, збільшило продуктивність обробки та комплектації замовлень, загальну продуктивність складу. На сьогодні рішення автоматизації складу дозволяє виконувати обробку в середньому 200-250 ліній на годину однією людиною. А ще – дозволяє клієнту здійснювати відвантаження замовлень для 240 магазинів щодня з можливістю масштабування цього показника до 288.