Автоматизація першого фулфілмент-центру «Епіцентр К» площею 20 000 м2 - 1 - kapelou.comЗакрити

Автоматизація першого фулфілмент-центру «Епіцентр К» площею 20 000 м2

Епіцентр К, м. Київ, Україна
Завдання

Мережа торговельних центрів «Епіцентр К» працює на ринку України з 2003 року. Впродовж цих років компанія стрімко зростала та розвивала нові напрями. В результаті створила унікальний формат торговельних центрів, якому немає аналогів у світі. Кожен із 64-х ТЦ складається з концептуальних магазинів формату shop-in-shop, що створені на базі торгових відділів. До того ж, компанія трансформувала один зі своїх ТЦ, який розташований у Києві на вулиці Віскозна, в перший фулфілмент-центр загальною площею 20 000 квадратних метрів.

Фулфілмент-центр налічує понад 250 000 SKU та наразі є єдиним в Україні, що працює з таким широким асортиментом, зокрема негабаритним товаром. «Віскозна» поєднує у собі склад, фулфілмент-центр та центр видачі замовлень (ЦВЗ). Товари на склад надходять із магазинів мережі та напряму від постачальників. Ще одна особливість фулфілмент-центру – доставка. Вона здійснюється і адресно, і на точки видачі онлайн-замовлень мережі магазинів по всій Україні, а також на поштові відділення та самовивозом із самого фулфілмент-центру.

Зважаючи на зростаючу популярність онлайн-покупок та високий попит на швидку доставку замовлень, компанія шукала дієві рішення для автоматизації складських процесів. Тож, враховуючи всі особливості та інтенсивність роботи фулфілмент-центру (24/7) і строк зберігання товарів для онлайн-замовлень (від 3 до 5 днів), було визначено такі завдання:

  • збільшити швидкість та точність збору замовлення;
  • забезпечити зберігання великої кількості товару різних габаритних розмірів;
  • автоматизувати спуск та підйом вантажів між трьома рівнями мезоніну;
  • спростити роботу персоналу.
Період реалізації проєкту:
2019 – 2020 рр.
Бізнес сектор:
E-commerce, DIY, Ритейл
Рішення

Загальна площа фулфілмент-центру становить 20 000 м2 і складається з 5 ділянок: прийом вантажу, зберігання, комплектація та пакування, сортування та відвантаження замовлень. Разом із проєктною командою клієнта ми провели ґрунтовні роботи. Щоб забезпечити безперервну роботу кожної зони та поєднати їх між собою, наші спеціалісти з концептуально-аналітичного відділу ретельно проаналізували схеми вантажопотоків, розробили план розміщення обладнання та прорахували кожен окремий вузол.

Ми встановили конвеєрну систему довжиною 1,5 кілометра, що складається з комбінації роликових приводних конвеєрів, стрічкових конвеєрів та роликових неприводних конвеєрів власного виробництва KAPELOU®. На складі є горизонтальні конвеєри, що транспортують вантажі між зонами, та конвеєри, встановлені під певним кутом. Вони переміщують товар між рівнями складу. Крім того, було встановлено вертикальні конвеєрні підйомники для ящиків та спіральні конвеєри, які при необхідності можуть виконувати функцію буфера для лотків, коробів та ящиків. А для транспортування великогабаритних товарів ми змонтували вантажні підйомники з максимальним навантаженням до 550 кг.

Ми збільшили площу зберігання у 3 рази – із 7 000 м2 до 21 000 м2. Це було досягнуто завдяки встановленню: платформи на колонах, дво- та трирівневих мезонінних конструкцій.

Технології, що було застосовано

Товар-до-людини. Весь товар переміщується за допомогою конвеєрної системи між складськими ділянками. Таким чином кожен працівник стоїть у закріпленій за ним зоні і виконує необхідні операції, не маючи при цьому потреби вручну переміщати товар по складу. Така технологія значно економить час на комплектацію замовлення – від 40 до 50%.

Машинний зір. Цей модуль встановлено у зоні сортування та інтегровано з Qguar WMS складу. Встановлена камера зчитує інформацію з різних упаковок та направляє вантаж у заданому напрямку по конвеєру. Система обробляє до 1200 замовлень на годину.

Система вимірювання ваги та габаритів. Разом із машинним зором ми встановили систему, що визначає параметри ваги та розмірів товару, який переміщується по конвеєрній системі у напрямку зони відвантаження. Це ще одна додаткова система ідентифікації товару, яка допомагає класифікувати, сортувати і бракувати товари за заданими характеристиками, що значно підвищує швидкість та точність обробки товарів.

У результаті співпраці компанії «Епіцентр К» та KAPELOU робота фулфілмент-центру повністю автоматизована. Ми створили комплексне рішення, що цілковито задовольняє потреби клієнта, і де враховано специфіку кожної ділянки складу. Усі складські зони працюють злагоджено, забезпечуючи транспортування до 3000 лотків на годину. Така швидкість та точність обробки замовлень дозволяє клієнтам отримати своє замовлення вже за 30 хвилин у Центрі видачі замовлень «Віскозна» та за 4 години з будь-якого ТЦ м. Києва.

Переваги та особливості автоматизації фулфілменту

E-commerce сьогодні – на піку популярності. У такий спосіб сучасний споживач може купувати товар, заощаджуючи час та гроші. Відповідно, продавці товарів конкурують між собою щодо зручності сайтів, швидкості доставки тощо. Попит на швидку доставку впливає на типи процесів, які відбуваються при комплектуванні замовлення, на різновиди місць зберігання та відбору товарів і на формат складських приміщень загалом. Важливо розуміти, що на прибуток бізнесу впливатимуть проблеми, пов’язані зі зберіганням товарів, належним пакуванням та доставкою, якщо такі є. Тож разом із традиційними розподільчими центрами все частіше з’являються склади типу фулфілмент, а безліч роздрібних мереж та інтернет-магазинів користуються послугою фулфілменту.

Відмінності складу фулфілменту та звичайного складу. Функції фулфілменту

Розглянемо, що відрізняє склади типу фулфілмент та звичайні склади. Почнемо з асортименту та системи зберігання товарів. На звичайних роздрібних складах може бути від декількох тисяч (продуктові склади) до десятків тисяч (фармацевтичні склади, косметика, гігієна) та майже сотень тисяч (автомотив) унікальних артикулів різноманітних товарів (SKU). Варіанти місць зберігання – від маленьких комірок на поличкових стелажах, до великої частки палетного зберігання запасів. При проєктуванні системи зберігання для фулфілменту слід врахувати, що асортимент може сягати мільйонів SKU. При цьому кількість товарів одного артикула може бути від однієї одиниці до палетних норм. Тому зазвичай використовують велику кількість поличкових стелажів, а задля економії площі складу та використання всього корисного об’єму вигідно встановлювати багатоповерхові мезонінні конструкції. Також на складах фулфілмент все більше використовують не стаціонарні, а пересувні поличкові стелажі, які переміщують до зон відбору роботами – AGV machine.

Особливості замовлень клієнтів, які надходять до складів типу фулфілмент

Якщо склади є постачальниками товару до магазинів, аптек, оптових клієнтів (B2B), замовлення складаються з великої кількості рядків та штук в рядку. Кількість замовлень на добу зазвичай не перевищує кількох тисяч. Склади типу фулфілмент, які переважно виконують доставку товару кінцевим споживачам (B2С), отримують десятки, а великі – і сотні тисяч замовлень. Проте ці замовлення складаються з невеликої кількості рядків та штук. Велика частка замовлень з одним рядком або штукою – на різних фулфілмент складах до 40-50% таких замовлень. Ці особливості призводять до великої кількості штучних відборів операторами-складальниками, потреби пакувати в невеликі вантажомісця перед подальшою доставкою. Це означає, що вартість виконання замовлень в перерахунку на одиницю товару стає набагато більшою. Щоб знизити рівень операційних витрат, потрібно зменшувати залучення персоналу завдяки підвищенню рівня автоматизації складських процесів на складах типу фулфілмент.

Терміни виконання замовлень фулфілменту

Звичайним складам характерний прогнозований графік надходження замовлень та терміни виконання “сьогодні на завтра”. Склад фулфілмент повинен максимально швидко зробити відбір, комплектування, упакувати та відвантажити товар поштовому чи кур’єрському сервісу, щоб той виконав доставку. У цьому випадку діє правило “Time is money!”, тож інтернет-магазини конкурують між собою за споживачів саме у швидкості доставки. Висока пропускна здатність для швидкої обробки замовлень відіграє ключову роль.

Фулфілмент: основні етапи руху товарів, зони, процеси, особливості, які впливають на обладнання

Приймання товарів. За добу склад фулфілмент повинен прийняти багато артикулів у невеликій кількості штук та розмістити їх у місця зберігання по всіх зонах та поверхах. Це потребує достатньої площі, кількості та ергономіки робочих місць, автоматизації доставки повних коробів із товарами в зони зберігання та автоматичної подачі пустих коробів до приймальників. Для швидкого переміщення коробів між зонами використовуються автоматизовані горизонтальні та вертикальні конвеєрні системи.

Зберігання та відбір товарів. Як вже було зазначено, фулфілмент потребує великої кількості комірок зберігання. Збільшення частки корисної площі дає використання багаторівневих мезонінних конструкцій на 3-4-5 поверхів. Щоб зменшити маршрут складальників, використовують автоматизовані конвеєрні системи. Завдяки їм короби приїжджають саме в ту частину складу, де потрібно розмістити товар на зберігання. Або ж навпаки – короб переміщується від місця відбору до зони сортування та пакування. Для забезпечення вертикального переміщення на складах типу фулфілмент використовують підйомники для коробів, спіральні конвеєри.

Як тільки клієнт робить покупку на сайті, це відображається в системі ERP складу фулфілмент. Важливо якомога швидше підготувати товари до відвантаження та подальшої доставки. Для цього вводять термін час циклу життя замовлення. Це – KPI, який враховує всі кроки та процеси, що мають пройти операції для обробки й передавання на відвантаження зі складу фулфілмент (доставку). Щоб скоротити час циклу замовлення, необхідно оптимізувати його збір та пакування. Для прискорення процесу збору все частіше використовують схему “товар до людини” – доставку комірки зберігання в стаціонарну точку відбору. Для цього існує декілька способів. Наприклад, переміщення поличкових стелажів роботами (AGV machine), переміщення лотків із товарами конвеєрними, шатловими системами та завдяки автоматизованим кранам-штабелерам (AKL). Вибір системи залежить від об’єму вантажопотоку, довгострокового планування роботи складу фулфілмент, готовності спрямування інвестицій в автоматизацію.

Сортування товарів. У зв’язку з тим, що замовлення клієнтів фулфілменту невеликі за асортиментом, дуже вигідними з точки зору термінів та використання робочої сили є методи каскадного комплектування замовлень. Після отримання групи замовлень клієнтів, вони об’єднуються у “хвилі”. Товари з різних замовлень збираються в один пластиковий лоток. На наступному етапі це потребує сортування товарів по замовленнях із різних лотків, що збиралися в різних зонах та поверхах складу типу фулфілмент. Для цього використовують системи з Pick-to-Light. На комірку, в яку потрібно покласти певну кількість товару по замовленню, вказує світлове табло. Однорядкові замовлення також збираються разом, але в окремі лотки. Вони не потребують товарного сортування та прямують безпосередньо до столів пакування.

Пакування товару на складі фулфілмент. Зона пакування повинна бути досить великою, оскільки потрібно розмістити певну кількість столів пакування. Після цього вантажомісце потрібно зважити, наклеїти транспортну етикетку та перемістити в експедицію. Для виконання цих процесів використовуються автоматичні ваги, лейбл-аплікатори та стрічкові конвеєрні системи (горизонтальні, похилі).

Сортування вантажомісць за напрямками та маршрутами. На складах типу фулфілмент для автоматичного сортування тисяч вантажомісць на годину використовують різноманітні сортувальни ситеми: пуш-трей, кросс-белт, шу-сортери. Це дозволяє швидко та максимально точно й безпомилково згрупувати вантажомісця для відвантаження перед подальшою доставкою.

Доставка. Після того, як замовлення було оброблено, наступним кроком є його доставка покупцю. Для доставки можуть використовуватись як поштові служби, так і власні кур’єрські служби доставки.

Повернення. Клієнти мають законне право повернути товар, який не відповідає їхнім очікуванням. Витрати на повернення, як правило, високі, особливо якщо врахувати вартість поповнення запасів, оплату зворотної доставки, витрати, пов’язані із втратою пошкодженого товару, та багато іншого. Хоча повернення може бути безкоштовним для споживачів, вони, безумовно, не є безкоштовними для бізнесу. У сфері фулфілменту повернення зазвичай приїжджають і обробляються в зоні приймання. Інколи для них виділяють окрему зоні обробки повернення на склад. Далі вони переміщуються назад в зону зберігання, в очікуванні наступного свого замовлення.

На сьогодні існує широкий вибір обладнання, завдяки якому можна пришвидшити або повністю автоматизувати процеси фулфілменту. KAPELOU володіє необхідною експертизою у проведенні аналітичних розрахунків вантажопотоку, розуміється на доцільності та вигоді використання того чи іншого обладнання для пришвидшення процесів, готує креслення й розрахунки щодо пропускної здатності системи та має багаторічний досвід інтеграції обладнання із системою керування складом клієнта.

Ефективне запровадження та використання автоматизації складу типу фулфілмент допоможе оптимізувати процес виконання замовлень, підвищити точність замовлень і знизити трудовитрати. Належне впровадження автоматизації дає змогу підвищити ефективність комплектування, пакування, відвантаження, доставки – тобто зменшити час циклу життя замовлення. Кожна секунда, яку ви можете скоротити із загального часу циклу замовлення, – це ще одна секунда, протягом якої ваш персонал може виконувати інші завдання. Ще краще, якщо цей показник буде якнайменшим, адже це дасть змогу виконати доставку більшої кількості замовлень того ж дня, що полегшить залучення та утримання клієнтів.